Bruker Mobil IR Geri Dön

 
Mobil – IR Taşınabilir FT-IR Spektrometre

Her bir kimyasal maddenin, insan parmak izi gibi kendine ait infrared forması vardır. Geliştirilmiş olan yeni Mobil – IR cihazı ile bilinmeyen kimyasal maddelerin, en zor koşullar altında dahi kolay ve süratli tanımlanması yapılmaktadır.

Cihazın genel özelliklerine bakılırsa:
  • Bilinmeyen kimyasal ve biyolojik maddelerin tanımlanması
  • Son derece kolay kullanılması
  • Örnek hazırlanmasına ihtiyaç duyulmaması
  • Birkaç saniye içinde sonuçların alınması
  • Son derece dayanıklı yapıya sahip olması
  • İhtiyaç duyulduğunda kablosuz çalıştırılması, ana başlıklar olarak sayılabilir.
Koşulsuz olarak herhangi bir yerde maddenin tanımlaması yapılmaktadır.

Mobil – IR cihazı, bilinmeyen maddelerin tanımlanması için geliştirilmiş, kendi kendine yeten, sağlam ve taşınabilir infrared spektrometredir. BRUKER Firmasının Mobil – IR cihazını, piyasada mevcut olan diğer taşınabilir cihazlardan ayıran özelliği denildiğinde, istenildiğinde tezgah üzerinde de FT-IR performansına, daha geniş spektral kapsama alanına ve daha yüksek spektral çözünürlüğe sahip olması söylenebilir. Mobil-IR, tozların ve sıvıların veya sıvıların analizini yapmak üzere tahsis edilmiş cihaz olarak verilebilir. Cihazın içinde yerleşik olan geniş dokunmatik ekranlı bilgisayar sayesinde en zor koşullar altında dahi kolayca çalışmaktadır. Cihazla birlikte verilen OPUS/Mentor yazılımı kullanıcılara yapılacak olan analizin her adımında rehberlik eder ve kütüphanesinden bilinmeyen maddelerin tanımlanmasını süratle gerçekleştirir. Gerektiğinde cihazın kütüphanesine ilaveler kolayca yapılır.

FT-IR Spektrometri 
Her bir kimyasal maddenin, insan parmak izi gibi kendine ait infrared forması vardır. Fourier Transform Infrared (FT-IR) Spektroskopi organik ve inorganik maddelerin analizinin yapılmasında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Tahrip edici olmayan bu teknik uygulamasında analizi yapılacak maddeden çok az bir miktardaki örnek yeterlidir. Bilinmeyen maddenin kimlik tespiti, cihazın kütüphanesinin referans spektrası ile mukayese edilmek suretiyle tespit edilebilir. Bunun da ötesinde, ATR ( Azaltılmış Toplam Yansıma) örnekleme tekniği dolayısıyla örnek hazırlanmasına gerek kalmaz ve sıvıların ve katıların kolayca örneği alınabilir. BRUKER Firması FT-IR/NIR ve Raman spektrometrelerinin dünyaca tanınmış tedarikçisi ve üretiminde de lider kuruluştur. Dünyadaki en kapsamlı FT-IT ürün hattına sahip olan BRUKER firması, rutin görevler için ve araştırma seviyesinde kullanılmak üzere çeşitli kalite kontrol ve araştırma uygulamalarında kullanılan ve dünyadaki en küçük olanından en yüksek çözünürlüktekine kadar FT-IR spektrometrelerini üretip sayısız kuruluşlara teslim etmektedir.